poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Wypada czy nie wypada, czyli podstawowe zasady savoir-vivre'u .


Żyjemy w czasach kiedy wartościowe działanie zostało zastąpione, innym niekoniecznie dobrym. Czyny jakie kiedyś były pielęgnowane przez naszych dziadków odeszły sobie w zapomnienie.
Postem tym chciałabym przypomnieć pierwotne zasady dobrego zachowania, tak dla potomności :)

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi mi na myśl, kiedy słyszę "dobre wychowanie" są trzy słowa: PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ, PROSZĘ.
Wyrazy niby takie zwykłe a mają w sobie wielką moc i siłę. Na prawdę nie splamimy swej dumy, używając "przepraszam" w zapełnionym tramwaju, próbując przecisnąć się by skasować bilet, lub wtedy, kiedy podczas kłótni, uświadomimy sobie, że trochę nas poniosło.
Dziękuję to takie wdzięczne słowo, jak miło je usłyszeć, kiedy poświęcasz swój czas by komuś coś wytłumaczyć czy pomóc.
I jak miło by było gdyby ludzie przestali żądać a zaczęli prosić, ile niepotrzebnych złych emocji by zniknęło.
Kolejne ważne wyrażenie :"Przykro mi" a niech osoba, która sprawiła Ci żal się o tym dowie, może pomyśli następnym razem. 
Przyczynami naszych kłopotów w relacjach międzyludzkich zwykle są niewiedza i zdenerwowanie, dlatego warto używać tych złotych słów.


Przywitanie, czyli kto pierwszy powinien się ukłonić:
idący - stojącemu
idący szybciej - idącemu wolniej
jadący samochodem - idącemu
jednostka - grupie
wychodzący po schodach - schodzącemu
mężczyzna - kobiecie (kobieta pierwsza podaje rękę jeśli zechce)
młodszy - starszemu

Telefonowanie też ma kilka swoich zasad:
- Nie wypada dzwonić do kogoś w sprawach służbowych w niedzielę
- Nie wypada dzwonić po 22 i przed 9 rano.
- Dzwoniąc należy się przywitać i przedstawić
- Nie wypada podsłuchiwać rozmów (chyba, że nie od nas to zleży, możecie przeczytać o tym tu.)
- Kiedy umawiamy się z kimś na rozmowę telefoniczną o konkretnej godzinie, to powinniśmy być punktualni.
- Wypadało by uprzedzić telefonicznie, jeśli się do kogoś wybieramy z wizytą.

Zawsze i wszędzie należy być punktualnym!

Język za zębami.
Ważne by nie obgadywać, nie plotkować. Świadczy to jedynie o osobie, która nie ma nic do powiedzenia. Ludzie plotkujący są fałszywi a ktoś kto potrafi dochować tajemnicy jest szanowany i przez drugiego człowieka i przez otoczenie.

Bądźmy uczciwi, czyli zawsze kiedy coś pożyczamy oddajmy to. Nikt nie chciałby być nazwany złodziejem z powodu roztargnienia i zapomnienia.Strój powinniśmy dobierać odpowiedni do miejsca i sytuacji. Wiadomo, że jeśli pracujesz w kebabie to nie ubierzesz się w białą odświętną bluzkę do pracy, a jeśli pracujesz jako sekretarka to nie ubieraj podziurawionych spodni, na szczęście po pracy można nosić co tylko dusza zapragnie :)
 
I jeszcze taka jedna mała rzecz..
Nie okazujmy uczuć w miejscach publicznych, chodzi tutaj zarówno o miłość jak i o złość.
Nie wypada się całować i obściskiwać, ale i kłócić, kiedy obserwują nas ludzie.

Wiem, że większość z Was doskonale zna te zasady i stosuje się do nich każdego dnia, chciałam tylko zainspirować was do przemyśleń nad pewnymi zachowaniami. Z wielką chęcią poczytam jakie są wasze najważniejsze zasady dobrego wychowania.

2 komentarze :

  1. Ciekawe, że większość z nas te zasady zna. Umie doskonale wytykać je innym ludziom kiedy zrobią coś nie tak. Jednak sami nie potrafimy być wobec siebie tak krytyczni. Można powiedzieć takie drobiazgi, mówienie proszę, przepraszam czy dziękuję nie boli nas ani ni wyrządza krzywdy, a moze sprawić, że świat będzie choć odrobinę piękniejszy. Te zasady odnośnie przywitania bardzo ciekawe. O większości nie miałam pojęcia :) ale zapamiętam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odkąd pracuję "obsługując" ludzi mam okazję obserwować różnorakie zachowania i ciągle jestem zaskakiwana brakiem podstawowych zasad dobrego wychowania (a może to po prostu chamstwo), jednak dzięki temu teraz zwracam szczególną uwagę na swoje zachowanie, staram się zawsze używać "złotych słów", nie chciałabym być odbierana za osobę nieuprzejmą, czy nie miłą. Właśnie chodzi o to, że tak niewiele mnie to kosztuje, a uśmiech np. zmęczonej ekspedientki w sklepie to duży plus :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Na wrzosowisku
Designed By Blokotek